V roce 2023 provedla MUDr. Smíšková výzkum zaměřený na držení těla u dětí na základních školách, aby zjistila, kolik z nich má riziko vzniku skoliózy nebo zda už s ní mají problémy: „Vedly mě k tomu moje zkušenosti z období po pandemii COVID-19, kdy se v naší ordinaci začal výrazně zvyšovat počet dětí se skoliózou. Navíc jsem si všímala, že mnoho dětí vykazuje viditelné asymetrie, které byly patrné i při běžném pohledu na ulici. Dalším důvodem pro výzkum byla zastaralost předchozích studií o výskytu skoliózy u dětí v ČR," řekla v Podcastu Spiralista přímo doktorka Smíšková.
Výzkum probíhal na osmi základních školách po celé České republice a zúčastnilo se ho více než 2100 dětí, průměrně 10,5 roku starých. K provedení výzkumu byl použit Adamsův test a skoliometr – zařízení, které slouží k rychlému a jednoduchému zjištění zakřivení páteře. Měří asymetrii trupu a rotaci páteře podle úhlu, v jakém je trup nakloněný v různých částech zad.
Výsledky výzkumu
Podle získaných dat více než 42 % dětí má zakřivení páteře s rotací větší než 3°. Pro srovnání, starší studie uváděly, že pouze 3–5 % dětí mělo nějakou formu skoliózy.
Z hlediska rizikovosti byly děti rozděleny do tří skupin:
- Rotace 3° a více – tato skupina zahrnovala největší počet dětí, především z nižších věkových kategorií.
- Rotace 5° až 7° – středně riziková skupina.
- Rotace 7° a více – nejzávažnější skupina s vysokým rizikem další progrese.
Výsledky ukázaly, jak je důležité včas odhalit skoliózu a špatné držení těla. Pokud se na problémy přijde včas a začnou se dělat správná opatření, například cílená cvičení, můžeme zabránit zhoršení stavu a v některých případech dokonce i chirurgickému zákroku. Je také důležité už u malých dětí podporovat správné držení těla a pohybové návyky. Tím můžeme předejít zdravotním problémům a zlepšit jejich kvalitu života v budoucnu.
Pokud byste se chtěli dozvědět více informací o výsledcích výzkumu, nebo zjistit, jak se můžete vy sami jako rodič, učitel nebo terapeut podílet na prevenci vadného držení těla a skoliózy u dětí, podívejte se na naučný
web www.scolio.cz.
Adamsův test a skoliometr
Na základě výsledků výzkumu jsme se proto rozhodli zpřístupnit aplikaci Spiralista zdarma, a to včetně všech videí a detailních popisů k nim. Nově od loňského roku také v aplikaci najdete skoliometr, který Vám může pomoci k rychlé kontrole držení těla. S pomocí skoliometru v aplikaci Spiralista zjistíte, kolik stupňů rotace má vaše páteř a jestli jsou na ni nějaké viditelné nerovnosti. K tomuto vám může posloužit také Adamsův test, což je jednoduchý test, který lze provádět v domácím prostředí. Tímto snadným testem uvidíte všechny nerovnosti na páteři a můžete tak doma snadno odhalit riziko skoliózy u vašeho dítěte.
Pokud vám Adamsův test či skoliometr ukážou problém, nebo máte jen podezření, že má vaše dítě skoliózu či vadné držení těla, doporučujeme se obrátit na fyzioterapeuta, který využívá aktivně metodu Spirální stabilizace a poradí vám, jak ze začátku správně cvičit. K domácímu pravidelnému cvičení vám pak také pomůže aplikace Spiralista, kde si můžete sestavit vlastní plán cviků.