Z posledních statistik vyplývá, že přes 80 % dětí nastupujících do 1. třídy má vadné držení těla. Pokud k tomu ještě připočteme statickou zátěž ve školních lavicích, nošení těžké aktovky a dlouhodobé sezení u počítače, může tento problém přejít ve skoliotické zakřivení páteře nebo dokonce skoliózu. Skoliotická křivka se totiž může zhoršit celkem rychle za krátkou dobu. A to je důvod, proč to například pediatr na dítěti nemusí poznat včas. Je tedy velmi důležité děti pravidelně sledovat doma a věnovat pozornost jejich zádům. Jak tedy poznáme, jestli má naše dítě skoliózu?
Adamsův test pro zjištění skoliózy
K určení
skoliózy u dětí, nebo i u dospělých, slouží
Adamsův test. Je to jednoduchý test, který si můžete udělat doma. Při tomto testu sledujeme záda dítěte v předklonu a všímáme si všech nerovností. Můžeme tak v domácím prostředí snadno zjistit, jestli má naše dítě
skoliózu nebo
skoliotické držení těla. Stoupneme si za dítě tak, abychom se kolmo dívali na jeho záda. Dítě stojí s nohami na šířku pánve a má uvolněné paže. Mělo by mít také holá záda, abychom zakřivení páteře dobře viděli. Nyní začne dítě pomalu sklánět dolů hlavu, hrudník a pak se obratel po obratli ohýbá v celých zádech až do hlubokého předklonu. Fotografie, jak postupovat při Adamsově testu vypadá, najdete
ZDE.
Co sledovat při Adamsově testu:
- vidíme nějaký rozdíl mezi levou a pravou polovinou zad?
- je páteř vychýlená na jednu či druhou stranu?
- jsou lopatky ve stejné výšce?
- mají lopatky stejný tvar?
- jsou ramena stejně vysoko?
- jsou obě hýždě ve stejné výšce?
- mají hýždě stejný tvar?
- je jedna noha výrazně plochá?
My mezitím sledujeme reliéfy zad. Pozorujeme všechny odchylky, které jsou na zádech nerovnoměrné. Může to být například rozdíl mezi levou a pravou polovinou zad, jakákoliv odchylka páteře do strany, či přímo rotace. Rotace se vytvoří v žebrech a v páteři a udělá vychýlení poloviny hrudníku dozadu a druhé poloviny dopředu. My to v předklonu u dítěte můžeme vidět jako změnu tvaru reliéfu zad. Většina skolióz má vychýlení v levé bederní nebo pravé hrudní části, ale může to být kdekoliv. Dále si všímáme také toho, jestli není jedna lopatka výš než druhá a zda mají obě stejný tvar, jestli jsou ramena stejně vysoko, sledujeme i tvar a stejnou výšku hýžďových svalů. Zkontrolujeme také, jestli není pas na jedné straně víc vykrojený, než na druhé. Největší rozdíl mezi pravou a levou polovinou zad vidíme většinou v úplném předklonu. I po cestě nahoru si překontrolujeme, jestli není na trupu nějaké vychýlení či nerovnoměrnost. Indikátorem skoliózy u dětí může být také výrazně plochá noha či nesouměrnost kotníků.
U neskoliotické páteře bychom neměli vidět rozdíl žádný. Pokud nějaké výrazné rozdíly vidíme, je pravděpodobné, že má naše dítě minimálně vadné držení těla.
Jak postupovat dál?
Pokud jste tedy zjistili, že má vaše dítě skoliotické zakřivení páteře, není ještě důvod k obavám. Skolióza je léčitelná, a to rehabilitací, pravidelným cvičením a manuálními technikami. Je ale velmi důležité rozpoznat ji včas a začít tento problém řešit co nejdříve.
Není pravda, že když má dítě skoliotické zakřivení nebo jen vadné držení těla, není potřeba s tím nic dělat, protože z toho nakonec vyroste. Jak už jsme psali v úvodu článku, skoliotická křivka se může zhoršovat velmi rychle! Během několika málo měsíců se může objevit těžké poškození páteře, které je již nevratné. To pak v důsledku vede až k nošení korzetu nebo operaci páteře, kterému se ale dá pomocí pravidelného cvičení předejít. Čím dříve tedy začnete s kompenzací, rehabilitací a cvičením, tím dříve a snadněji se dá křivka ještě napravit. Jak tedy postupovat dál?
1. Najít si specializované pracoviště ortopedie
2. Nechat si zhotovit korzet
3. Zahájit rehabilitaci
Metoda Spirální stabilizace se přímo specializuje na pacienty se skoliózou a jako jediná cvičebně-rehabilitační metoda protahuje páteř směrem nahoru. Pravidelné cvičení tak pomáhá budovat svalový korzet a může skoliotickou křivku zastavit v jejím zhoršování nebo ji dokonce výrazně zlepšit.
1. Ortopedie
Prvním krokem je najít si specializované pracoviště ortopedie. Na ortopedii vám vyhotoví rentgenový snímek, na kterém se zjistí, kolik stupňů má křivka a v jakém rozsahu skolióza je. Tento snímek se jmenuje dlouhý formát celé páteře a musí na něm být zachycen 1. krční obratel a oba kyčelní klouby. Pouze z dlouhého formátu celé páteře je pak fyzioterapeut nebo lékař schopen vytvořit rehabilitační plán.
2. Korzetoterapie
Druhým krokem je kvalitní korzetoterapie. Pokud se na rentgenu zjistí, že má vaše dítě skoliotickou křivku větší jak 20 stupňů, vyhotoví se dítěti korzet na míru. V tomto bodě je důležité pohlídat si, aby pracovník, který bude korzet vytvářet, měl zkušenosti s tvorbou skoliotických korzetů a vyhotovil korzet opravdu kvalitní.
3. Rehabilitace
Třetím a možná nejdůležitějším krokem je najít si vhodné specializované pracoviště na rehabilitaci, které je přímo zaměřené na skoliózu. Tímto bodem to ale nekončí. Na rehabilitaci vám fyzioterapeut nebo lékař sestaví rehabilitační plán pro vaše dítě a ukáže vám, jak s ním správně cvičit. Kromě docházení na rehabilitaci, masáže a manuální techniky vás čeká i pravidelné cvičení s dítětem doma. O tom si ale více řekneme v příštím článku.