Spiralista - Články

Články

Adamsův test ke zjištění skoliózy

Máte podezření, že má vaše dítě nebo někdo z rodiny skoliózu či vadné držení těla? Udělejte si doma jednoduchý test, díky kterému to zjistíte během pár minut. I vadné držení těla není radno podceňovat, proto bychom se měli zaměřit především na prevenci a správné pohybové návyky už od dětství.

více

Korekce pro skoliózu v aplikaci Spiralista

Do aplikace Spiralista jsme přidali korekce ke cvikům pro skoliózu. Jsou to speciální korekce, které se provádějí na vybraných cvicích a korigují cvik podle konkrétní skoliotické křivky. Korekce k jednotlivým cvikům pro skoliózu ještě nikde nebyly veřejně publikovány, pouze na přednáškách MUDr. Katky Smíškové. Nyní mají možnost se korekce podrobně naučit a denně s nimi pracovat jak pacienti se skoliózou, tak i fyzioterapeuti. Díky aplikaci Spiralista.

více

Jak vybrat batoh do školy?

V září nastoupilo spoustu dětí do školy a začal jim tak každodenní maraton v podobě nošení těžkých tašek a sezení v lavicích. Jak vybrat vhodný školní batoh, aby si děti zbytečně nepřetěžovaly záda a vy jako rodiče jste tak mohli předejít vzniku skoliózy? Přečtěte si náš článek.

více

Plavání a jeho vliv na skoliózu

Pomalu se nám blíží léto a s ním i období letních sportů. Jedním z všemi oblíbených je plavání, které se často doporučuje také při bolestech zad, nebo právě jako jejich prevence. Je ale plavání opravdu vhodné a nemůže naopak zádům uškodit? 

více

Covid vs. cvičení Spirální stabilizace

Zlepšuje cvičení Spirální stabilizace imunitu? A jak se dá zmírnit postcovidový syndrom? Zeptali jsme se zakladatele metody cvičení Spirální stabilizace, MUDr. Richarda Smíška.

více

Cvičení v těhotenství

Cvičení v těhotenství je důležité nejen pro dobrou kondici nastávající maminky, ale také cestou ke snadnějšímu porodu a zdravému miminku. V tomto období je důležité zaměřit se na oblast pánve a kyčlí, na práci s břišními svaly a na uvolnění zádových svalů, které mohou v pozdější fázi těhotenství způsobovat bolesti zad. Procvičování svalových řetězců prostřednictvím Spirální stabilizace tedy umožňuje správný fyziologický průběh těhotensví a je komplexní přípravou ženy na porod.

více

Jak poznat skoliózu u dětí

Z posledních statistik vyplývá, že přes 80 % dětí nastupujících do 1. třídy má vadné držení těla. Pokud k tomu ještě připočteme statickou zátěž ve školních lavicích, nošení těžké aktovky a dlouhodobé sezení u počítače, může tento problém přejít ve skoliotické zakřivení páteře nebo dokonce skoliózu. Skoliotická křivka se totiž může zhoršit celkem rychle za krátkou dobu. A to je důvod, proč to například pediatr na dítěti nemusí poznat včas. Je tedy velmi důležité děti pravidelně sledovat doma a věnovat pozornost jejich zádům. Jak tedy poznáme, jestli má naše dítě skoliózu?

více

Ploché nohy

Ploché nohy jsou nepříjemnou součástí života až 80 % lidí. Deformace nožní klenby může vést například ke chronické únavě či dlouhodobým bolestem hlavy. Ideální prevencí proti plochonoží je pravidelné cvičení, nošení vhodné obuvi a správná chůze. Které cviky jsou na ploché nohy vhodné a jak poznáte zdravou nožní klenbu?

více

Výhřez meziobratlové ploténky

Výhřez meziobratlové ploténky trápí většinou starší pacienty, může ale potkat i mladší ročníky a není to rozhodně nic příjemného. Mezi hlavní příznaky patří zejména bolest zad, která někdy vystřeluje do horních či dolních končetin a znemožňuje tak pohyblivost pacienta.

více

Jak si vybrat cviky?

Vyberte si, zda jste začátečník nebo pokročilý. Pokud cvičíte Spirální stabilizaci poprvé, měli byste vždy začít od základních cviků. Jednotlivé úrovně si můžete vyfiltrovat v aplikaci v seznamu cviků. Sportovní cviky doporučujeme zařadit vždy až po 5 týdnech pravidelného cvičení.

více

Spirální stabilizace

Spirální stabilizace je unikátní rehabilitační metoda vyvíjená od roku 1979 MUDr. Smíškem. Je založena na procvičování svalových řetězců, zlepšení držení těla a posílení svalů středu těla, tak aby se znovu obnovila svalová harmonie a symetrie. Principem této metody je, že spirální svalové řetězce protahují při cvičení tělo a páteř směrem vzhůru. Díky tomu se obratle roztahují od sebe a zmenšuje se tlak na meziobratlové ploténky a klouby, což umožňuje jejich výživu, regeneraci i léčbu.

více

Skolióza v dětské populaci

Skolióza je onemocnění páteře, které vzniká z různých příčin. Nejčastějším typem je idiopatická skolióza, která se začíná vyvíjet většinou v juvenilním věku a postupně se zhoršuje s růstem a věkem jedince. Jde o zakřivení a rotaci páteře v nepřirozených směrech. Pokud zakřivení dosáhne 20°dle Cobba, je dítěti indikován korzet. Pokud zakřivení dosáhne 40°dle Cobba, je pacient indikován k operačnímu řešení.

více